Czołem!
Wybiła magiczna data, czyli 1 listopada, więc już dziś rusza okres transferowy! Moim zdaniem najciekawszy od kilku sezonów. Szkoda, że większość faktów wyszło już na jaw, ale na pewno jest kilka "smaczków", które będą elektryzować kibiców w całej Polsce. Gdzie będzie najciekawiej/najgoręcej? Wydaje mi się, że w Częstochowie, w klubie beniaminka PGE Ekstraligi, który wraca po 2 latach przerwy. Czy z przytupem? Wątpię, ale patrząc na plany transferowe prezesa Michała Świącika, można rzec, że przyszłoroczny sezon będzie bardzo ciekawy. Wiecie co mnie najbardziej zastanawia? Czy Włókniarz będzie jeździł na podobnym poziomie, jak w tym sezonie ROW Rybnik. Czyli niespodzianka goniła niespodziankę i w sumie dopiero w przedostatniej kolejce wiadome było, że nie awansują do fazy play-off, a tak to cały czas trwała zażarta walka. Nie powiem było to ciekawe. Nie raz widziałem popularne "Rekiny" w akcji i byłem podbudowany ich ambicją i wolą walki na torze. To pokazali między innymi w Lesznie, gdzie z ówczesnym mistrzem Polski walczyli łeb w łeb. Dobra, czas do transferów, bo się nieco rozpisałem.
Zostańmy już przy rybnickim kierunku. Co w ROW-ie? Nie wiadomo. Przedłużono kontrakty z Fricke, Woryną i Łagutą i cisza. Dużo mówiło się o tym, że dołączy do nich Matej Zagar, ale jak rybniccy włodarze dowiedzieli się, ile Słoweniec chce kasy, to mu podziękowali. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo. Dużo niewiadomych jest, jeśli chodzi o Tobiasza Musielaka. Wychowanek leszczyńskich "Byków" na pewno nie będzie jeździł w swoim macierzystym klubie. Z początku mówiło się o tym, że parafuję umowę z Włókniarzem Częstochowa, ale ten temat najwyraźniej upadł. Czyżby przyszedł czas na ROW Rybnik? Pewnym jest też, że Fredrik Lindgren nie będzie jeździł w Lokomotivie Daugavpils i przeniesie się właśnie do Rybnika.
Patrząc od dołu, zacznę może od Eko-Dir Włókniarza, w którym na pewno zobaczymy rewolucję względem tegorocznego sezonu. Raczej pewne jest to, że w klubie podpiszą kontrakt z Sebastianem Ułamkiem w taki sposób, aby zawodnik mógł zakończyć karierę właśnie z Lwem na piersi. Do tego dojdzie na 99% Leon Madsen, który ma parafować umowę na przełomie 3-4 listopada. W sumie to sam prezes Świącik o tym mówił. Najbliżej do Częstochowy ma Nicki Pedersen, który aktualnie szuka pracodawcy, po tym, jak rozwiązał kontrakt z Fogo Unią. Cały czas waha się Rune Holta. Norweg z polskim paszportem może przedłużyć kontrakt z ROW-em, albo wybrać Włókniarz. Co zrobi? "Rysiek" chce wrócić, ale czy są na to odpowiednie finanse we Włókniarzu? Dalej nie wiadomo co z Jacobem Thorsellem. Szwed był już "na wylocie", ale jego temat powrócił i w sumie nie wiadomo czy przedłuży kontrakt. Na pewno z klubem pożegna się Artur Czaja, który ma przejść do Unii Tarnów. O reszcie zawodników cisza. Mam nadzieję, że z początkiem listopada wszystkiego się dowiemy, bo niewiadomych, jeśli chodzi o Częstochowę jest baaardzo dużo.
Idziemy dalej. Najmniej niewiadomych jest w MRGARDEN GKM-ie Grudziądz. Z klubem przedłużyli kontrakt wszyscy zawodnicy, którzy startowali w 2016 roku. Z drużyną żegna się jedynie Marcin Nowak, który przechodzi w wiek seniora i będzie jeździł w którymś z klubów pierwszoligowych. W Grudziądzu dużo mówi się o Krystianie Pieszczku, który ma wymieniać się z Tomaszem Gollobem. Tzn, że Gollob jeździ na "betonie" w Grudziądzu, a Pieszczek na wyjazdach. Czy sprawdziłby się (jakby nie patrzeć) ten "eksperyment"? Dobre pytanie. Pomysł jest, ale czy młody Pieszczek będzie za tym?
Idąc zielonogórskim tropem... Tutaj też nie będzie większych zmian. Z klubem podpisali kontrakty liderzy, czyli Hampel, Dudek, Doyle i Protasiewicz. Z Ekantor.pl Falubazem żegna się Aleksandr Loktaev, który swoich sił spróbuje w niższej klasie rozgrywkowej oraz Krystian Pieszczek, który przechodzi na pozycję seniora i nie ma dla niego miejsca.. Dalej nie wiadomo co z Kenni Larsenem. Jeśli w Zielonej Górze dojdzie jakiś zawodnik, to zapewne w roli rezerwowego.
W drużynie mistrza Polski 2015 nie zajdą większe zmiany. Z klubem pożegnał się Nicki Pedersen. W jego miejsce wskoczy Janusz Kołodziej. Kilka tygodni temu był jeszcze temat Roberta Lamberta, który został zaproszony na Memoriał Smoczyka. Brytyjczyk jednak nie jest przygotowany na starty w Polsce i zrezygnował z oferty "Byków". Najwięcej niewiadomych jest na pozycji juniorskiej, w której są trzej młodzieżowcy: Bartosz Smektała, Dominik Kubera i Daniel Kaczmarek. Ten ostatni to mistrz Polski juniorów z tego roku, a i tak miał najmniej okazji do startów w barwach Fogo Unii. Dużo mówi się o tym, że leszczyńscy działacze będą chcieli go sprzedać. Pierwotnie mówiło się o Gorzowie, ale temat upadł po wypowiedzi prezesa Zmory, który powiedział, że będą stawiać na swoich i nie potrzebują kogoś z zewnątrz. Teraz ten temat obrał toruński kierunek. Właściciel Get Well, Przemysław Termiński nie ma za bardzo co zrobić. Dobrych juniorów praktycznie nie ma, a to podstawa jeśli chodzi o PGE Ekstraligę. Jest potrzebny ktoś z zewnątrz. Czyżby Kaczmarek?
Jeśli już mowa o Get Well, to proszę bardzo. Tak jak wyżej napisałem, Kaczmarek jest bliski wicemistrza Polski z tego roku, ale ile w tym prawdy, to nie wiem. Działacze nie ukrywają, że potrzebują jakiegoś juniora, a popularny "Daniels" byłby idealny do ich koncepcji. Z klubem pożegnał się Martin Vaculik i Kacper Gomólski. W miejsce Słowaka najprawdopodobniej wskoczy młodszy brat Chrisa, Jack Holder. Nie ukrywam, że toruński klub dużo ryzykuje tym transferem, ale jak to się mówi "kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana". To może być strzał w dziesiątkę i tak samo w drugą stronę. Jestem mega ciekawy jak to będzie wyglądało. W miejsce "Gingera" wskakuje Paweł Przedpełski, który od przyszłego sezonu będzie już seniorem. Z Get Well nadal nie przedłużył kontraktu mistrz świata Greg Hancock, ale jak mówią działacze, wszystko jest dopięte na ostatni guzik i podpis Amerykanina pod umową, to formalność.
Pod lupę teraz weźmiemy Betard Sparte Wrocław. Wicemistrz Polski z 2015 roku zaskoczył mnie w tym sezonie. Rozpoczęli tragicznie, bo byli nawet na ostatnim miejscu w tabeli. W końcu po jakimś czasie oswoili się z poznańskim Golęcinem i jakoś to poszło. Ostatecznie "rzutem na taśmę" awansowali do play-offów, w których nie zdziałali nic. Każdy ich lał jak popadnie, ale zdecydowanie sukcesem można nazwać sam awans do PO. W klubie zostaje Tai Woffinden, Maciej Janowski i Szymon Woźniak (wszyscy mają ważne kontrakty). Bliski parafowania umowy jest Jędrzejak oraz indywidualny mistrz Czech - Vaclav Milik. Nowy menedżer Sparty - Rafał Dobrucki, chce zatrzymać mimo wszystko Nicka Morrisa, który jego zdaniem idealnie nadaje się na zawodnika rezerwowego, tzw. "oczekującego". Do wrocławian ma dojść jedynie Andrzej Lebiediew, który ma walczyć o skład z popularnym "Ogórem". Jest to dość ciekawy transfer. Przypomnijmy, że Łotysz, to najlepszy zawodnik w Nice PLŻ z tego roku. Bardzo szybko skusiła go oferta Betard Sparty. Ciekawy ruch, nie powiem, że nie. Na pozycji juniorskiej dojdzie do małej roszady. Do Maksyma Drabika i Damiana Dróżdża dołączy Oskar Bober. Wychowanek lubelskiego KMŻ-u chce zrobić krok do przodu w swojej karierze, co umożliwia mu właśnie transfer do drużyny z dolnego śląska.
Na samym końcu zostawiłem sobie Stal Gorzów. W ekipie Mistrza Polski też mała "rewolucja". W "żółto-niebieskich" barwach nie będzie ścigał się Michael Jepsen Jensen i Matej Zagar. Duńczyk na 99% zwiąże się z Eko-Dir Włókniarzem, a co ze Słoweńcem, to nie wiem. Wielka zagadka. Do Stali dołączy Martin Vaculik i to chyba na tyle. W drugie, wolne miejsce wskoczy brązowy medalista IMŚ - Bartosz Zmarzlik. Na pozycji juniorskiej będzie Rafał Karczmarz i ktoś z trójki Szczotka/Studziński/Czerniawski. Wciąż nie wiadomo, co z Adrianem Cyferem. Mówiło się, że zostanie rezerwowym, ale z informacji jakie posiadam, nie skorzystał z tej "oferty" gorzowskiego klubu.
Przewidywane składy drużyn z PGE Ekstraligi w pigułce:
Stal Gorzów:
Niels Kristian Iversen
Bartosz Zmarzlik
Krzysztof Kasprzak
Martin Vaculik
Przemysław Pawlicki
Rafał Karczmarz
Alan Szczotka / Marcel Studziński / Hubert Czerniawski
Get Well Toruń:
Chris Holder
Greg Hancock
Paweł Przedpełski
Adrian Miedziński
Jack Holder
Marcin Kościelski
Igor Kopeć-Sobczyński / Norbert Krakowiak / Daniel Kaczmarek
Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra
Jason Doyle
Jarosław Hampel
Piotr Protasiewicz
Patryk Dudek
Andriej Karpov
Sebastian Niedźwiedź
Alex Zgardziński
Betard Sparta Wrocław
Tai Woffinden
Maciej Janowski
Szymon Woźniak
Tomasz Jędrzejak / Andrzej Lebiediew
Vaclav Milik
Maksym Drabik
Damian Dróżdż / Oskar Bober
MRGARDEN GKM Grudziądz:
Tomasz Gollob / Krystian Pieszczek
Rafał Okoniewski
Krzysztof Buczkowski
Artiom Łaguta
Antonio Lindbaeck
Mike Trzensiok
Mateusz Rujner
KS ROW Rybnik:
Grigorij Łaguta
Max Fricke
Matej Zagar (?)
Tobiasz Musielak
Rafał Szombierski / Fredrik Lindgren
Kacper Woryna
Kamil Wieczorek / Robert Chmiel
Fogo Unia Leszno:
Emil Sajfutdinow
Peter Kildemand
Grzegorz Zengota
Janusz Kołodziej
Piotr Pawlicki
Bartosz Smektała
Dominik Kubera / Daniel Kaczmarek
Eko-Dir Włókniarz Częstochowa:
Sebastian Ułamek
Jacob Thorsell / Rune Holta
Nicki Pedersen
Michael Jepsen Jensen
Leon Madsen
Michał Gruchalski
Oskar Polis
A jakie są Wasze domysły jeśli chodzi o składy drużyn w PGE Ekstralidze? Jestem ciekawy, dajcie znać! Cały czas zachęcam Was do polubienia mojego blogowego fanpage'a na faceoobku -> Speedwaytime BLOG
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz