wtorek, 1 grudnia 2015

Transferowe nowinki w ekstralidze, czyli kto, kiedy i gdzie.

Po prawie rocznej przerwie pojawiam się tutaj - na blogu, po raz kolejny... Mam nadzieję, że już na stałe. Znów mam chęć do pisania, a zwłaszcza dlatego, że rozpoczął się już sezon tzw. "ogórkowy". Emocje po sezonie już opadły, szczególnie w Lesznie, gdzie kibice i zawodnicy świętowali Mistrzostwo Polski.

No właśnie, sezon transferowy w pełni, więc czas na trochę podsumowań, analiz i typowych ploteczek, niekoniecznie wyssanych z palca. Podkreślam, że wszystkie informacje mam ze swoich znajomości czy też źródeł. Poniżej napiszę o tych najaktywniejszych klubach, w których się "coś" dzieje.

Może zacznę od Leszna, w końcu to DMP 2015, więc oni pójdą na pierwszy ogień. "Bykami" kolejny sezon będą Nicki Pedersen, Emil Sajfutdinow i Grzegorz Zengota. Wciąż toczy się walka o braci Pawlickich, którzy nieoficjalnie chcą od Leszna 2,2mln zł za sezon w "pakiecie", czyli za nich dwóch. Oznaczałoby to, że podwyżkę musiałby dostać Przemek, który nie spisał się tak, jakby chcieli tego od niego leszczyńscy działacze. Niewykluczone jest, że tylko jeden z nich będzie jeździł w Lesznie. Wiemy też, że kapitan biało-niebieskich , popularny "Toffek" Tobiasz Musielak również chce pozostać na kolejny sezon. Przejście Piotra Pawlickiego na wiek seniora, to otwarte pole manewru dla leszczyńskich działaczy na pozycji juniora. Jednak wszystko wskazuje na to (potwierdza to również sam zawodnik), że w miejsce "Pitera" pojedzie Daniel Kaczmarek, który z powodzeniem radził sobie na szczeblu pierwszoligowym w krakowskiej Wandzie. Skład w Lesznie jest niemal zamknięty, pozostaje tylko sprawa Pawlickich, która może toczyć się w nieskończoność.

Drugim i podobno najaktywniejszym klubem w okienku transferowym jest KS Toruń. "Toruńskie Anioły" porozumiały się już z Pawłem Przedpełskim, Adrianem Miedzińskim i Chrisem Holderem. Do "grodu kopernika" dołączy Martin Vaculik. Na Holdera toruńscy działacze zdecydowali się kosztem Jasona Doyle'a, który miał bardzo dobrą końcówkę sezonu, ale jednak będzie musiał opuścić Toruń. Warto wspomnieć o Gregu Hancocku, który ma być liderem z prawdziwego zdarzenia i prawdopodobnie zasili kujawsko-pomorski klub. Totalnym transferowym niewypałem był Grigorij Łaguta, który prawdopodobnie również pożegna się z grodem kopernika. Rosyjskiemu zawodnikowi podobno najbliżej jest do Wrocławia. Czytam opinie kibiców nt. tego transferu i nie są oni zbytnio zadowoleni z takiego przebiegu wydarzeń. Pamiętajmy, że wolny jest cały czas Antonio Lindbaeck, który na pewno nie zostanie w Daugavpils. Popularny "Toninho" był już w kręgach zainteresowań właśnie toruńskiego klubu sportowego, jednak po rozmowach z "Herbiem", temat szwedzkiego żużlowca ucichł. Hmm, to może po raz kolejny wrocławianie pokuszą się o tego żużlowca? Zobaczymy ;) Z tego co udało mi się dowiedzieć, to Australijczyk był blisko Betard Sparty, jednak zawodnik rozmawia również z ... Orłem Łódź. Podobno jest w Łodzi "kasa" na kangura, zobaczymy...

Poza leszczynianami i torunianami, trzecim bardzo aktywnym klubem w sezonie "ogórkowym" jest Stal Gorzów. Klub z północy województwa lubuskiego przedłużył kontrakt z Nielsem Kristianem Iversenem, Matejem Zagarem, Krzysztofem Kasprzakiem i Bartoszem Zmarzlikiem. Ważną umowę ma cały czas Adrian Cyfer. Gorzowscy działacze pożegnali się z Linusem Sundstroemem, który dużo obiecywał przed tym sezonem, a mało zrobił. Szwed przyjął ofertę pierwszoligowego Wybrzeża Gdańsk. Blisko Staleczki jest Przemysław Pawlicki, który podobno miał się już kilka razy kontaktować z działaczami przy ul. Kwiatowej. Do Gorzowa po kilku latach wrócił Michael Jepsen Jensen, który ma za sobą średni sezon we Wrocławiu. Prezes Stali Ireneusz Maciej Zmora liczy na "sezon konia" w wykonaniu Duńczyka.





We Wrocławiu natomiast trwają bardzo rozważne i przemyślane rozmowy z zawodnikami. Już na starcie Prezes Krystyna Kloc zatrzymała u siebie Mistrza Świata 2015 Tai'a Woffindena i Macieja Janowskiego. Umowę przedłużył Tomasz Jędrzejak, a list intencyjny podpisał Szymon Woźniak. Maksym Drabik, Adrian Gała i Damian Dróżdż mają cały czas ważne kontrakty z wrocławskim klubem i nigdzie nie mają zamiaru się ruszać. Z klubem rozmawiają Grigorij Łaguta, Antonio Lindbaeck i Vaclav Milik. Ten ostatni jest bardzo bliski przedłużenia kontraktu, ale nieco na innych warunkach, zaś pierwsi dwaj mieliby zastąpić popularnego "Liglada", który przyjął ofertę Stali Gorzów. Patrząc na skład Betard Sparty Wrocław najlepszym układem dla nich byłoby przedłużenie kontraktu z Milikiem i zakontraktowanie Łaguty, który spuścił nieco z oczekiwań finansowych. W takim przypadku wrocławianie mieliby gotowy skład na walkę o medale.

Z ekstraligą na 99.9% żegna się PGE Stal Rzeszów, w ich miejsce według regulaminu pojedzie ... tegoroczny spadkowicz - GKM Grudziądz. Tak coś czułem, że przedłużenie umów z liderami nie pójdzie na marne. Czyżby grudziądzcy działacze wiedzieli co się święci? :) W Rybniku, Zielonej Górze i Tarnowie póki co cisza, więc nie będę komentował.

Bardzo ciekawi mnie co stanie się z dwójką G.Łaguta - Lindbaeck. Obaj chcą jeździć w PGE Ekstralidze i walczyć o medale, jednak ich oczekiwania finansowe mogą być nieadekwatnie do ich osiągnięć z poprzedniego roku. Według mnie Łaguta trafi (na nieszczęście kibiców) do Wrocławia, a z Lindbaeckiem naprawdę nie wiem co się stanie, bo sezon 2015 miał bardzo dobry.

Najlepszy transfer według mnie dotychczas? Z pewnością wzmocnienie torunian Vaculikiem i prawdopodobnie Hancockiem. A największe rozczarowanie? Na pewno "telenowela" z Pawlickimi, którzy chcą od Leszna bardzo dużo pieniążków... Ciekawe jak to się potoczy, no nic... Mi pozostaje życzyć wszystkim klubom udanych i przemyślanych transferów.

A jaki transfer Waszym zdaniem jest najlepszy, a który najgorszy? Zachęcam do odpowiedzi w komentarzach! :)


A na koniec ...

4 komentarze:

  1. kildemand jest w Unii . pawlickich już nie ma ;) pozdro.

    OdpowiedzUsuń
  2. Doyle miał beznadziejną końcówke sezonu a początek dobry taki maly blad ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Głównie chodzi mi tutaj o GP, a nie o ligę ;) Fakt, zapomniałem o tym wspomnieć. Dzięki za uwagę ;)

      Usuń
    2. Głównie chodzi mi tutaj o GP, a nie o ligę ;) Fakt, zapomniałem o tym wspomnieć. Dzięki za uwagę ;)

      Usuń