czwartek, 6 lutego 2014

Jak bardzo zmieniły się polskie stadiony żużlowe?

Już od kilku dobrych sezonów możemy podziwiać nasze piękne, polskie stadiony. Jednak nie od tego chciałem zacząć. Pozwolę sobie na trochę "klasyki", czyli jak wyglądały stadiony żużlowe jeszcze przed modernizacją, a potem opiszę już te nowoczesne obiekty w danych miastach.
Wybrałem te najciekawsze i te, które przykuły moją uwagę.

STADION W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM


Na pierwszy ogień wezmę stadion Stali Gorzów im. Edwarda Jancarza, który został zbudowany w 1951 roku. Modernizacje następowały odpowiednio w 1968, 1981, 2000 roku.
Mimo "obskurnego" stadionu w Gorzowie i tak na mecze przychodziły tłumy. Byłem, widziałem i mogę to powiedzieć. Jedynym mankamentem było to, że na mecz np. z Zieloną Górą trzeba było przychodzić 3-4 godziny wcześniej, aby zająć dobre miejsca siedzące. Zazwyczaj widziałem mecz tak jak na zdjęciu po prawej stronie.



 Stadion w Gorzowie przeszedł kapitalny remont w 2007 roku. Była to ekscytująca informacja dla wszystkich gorzowian, bowiem każdy chciał już mieć w swoim ukochanym mieście najpiękniejszy stadion na świecie. Początkowo zaczęto wymieniać stare ławki na nowoczesne żółto-niebieskie plastikowe krzesełka.







Po kilku sezonach nastąpiła kolejna modernizacja popularnego "Jancarza". Została dobudowana górna trybuna na całym owalu i robiła niesamowity efekt. W tej chwili całkowita pojemność stadionu Stali Gorzów to 17024 miejsc (15024 siedzące i 2000 stojących). Każdy kibic, który mieszka poza Gorzowem i przyjeżdża na imprezy typu Grand Prix czy DPŚ, to zapiera mu dech w piersiach, że może obejrzeć nie tylko świetne zawody jak i piękny, gorzowski stadion.


STADION W TORUNIU


Na drugi ogień biorę stadion Unibaxu Toruń czyli Motoarenę im. Mariana Rosego, która jest uważana za najpiękniejszy stadion na świecie. W sumie to nie ma się co dziwić, bo z pewnością z takimi opiniami można się zgodzić w 100%. Ale zacznijmy od początku, bo przecież wcześniej Torunianom służył inny stadion i teraz właśnie o nim chciałbym napisać kilka zdań. Poprzedni obiekt służył żużlowcom z Torunia od 1950 roku, gdzie po raz pierwszy odbyły się na nim zawody motocyklowe. W kolejnych latach zostały dobudowane drewniane bandy i inne niezbędne rzeczy do rozgrywania zawodów żużlowych.
Tor w 1962 roku otrzymał imię Zbigniewa Raniszewskiego. W 1994 roku stadion otrzymał nazwę "Stadion KS Apator im. Mariana Rose". W 2006 roku zostało dodane sztuczne oświetlenie i stadion powoli nabierał "magicznego efektu". Ostatni mecz na tym stadionie odbył się dokładnie 19 października 2008 roku. Był to pamiętny finał DMP, w którym zawodnicy Apatora Toruń przypieczętowali Mistrzostwo Polski wygrywając wtedy z Unią Leszno 47:43. Natomiast ostatnia oficjalna impreza żużlowa odbyła się 6 dni później. Był to finał Pomorskiej Ligi Żużlowej. Małą ciekawostką jest to, że po wyburzeniu stadionu zostało zbudowane nowoczesne centrum handlowe "Toruń Plaza".

Trochę historii za nami, teraz czas na najnowszy obiekt, czyli słynną na całym świecie Motoarenę. Ten nowoczesny stadion jest własnością toruńskiego miasta. Budowa tego obiektu rozpoczęła się w 2008 roku i kosztowała bagatela 96 milionów złotych! Oficjalna inauguracja nastąpiła 3 maja 2009 roku, gdzie ponownie spotkały się drużyny z Torunia i Leszna. Warto wspomnieć, że pierwszym rekordzistą toru po tych zawodach został Australijczyk - Leigh Adams, który uzyskał czas 58,06 sekund. Z takich mega, mega ciekawostek do jakich doszedłem można zaliczyć to, iż Motoarena była epizodycznym miejscem gry komputerowej "Misja: Bielany II". Ulubieńcem tego stadionu jak i toru jest zawodnik tamtejszego Unibaxu - Tomasz Gollob, który obecnie jest rekordzistą toru. Zresztą wielu żużlowcom podoba się geometria toru w Toruniu i chętnie przyjeżdżają na zawody.


Motoarena może pomieścić 15 500 widzów. Jednak rekordowa frekwencja to AŻ 17 126 widzów. Można się domyślać, że kibice, którzy przychodzą na zawody żużlowe na Motoarenę to mają CO podziwiać. Stadion pięknie się prezentuje i przykuwa wzrok fotoreporterów, którzy robią tak niesamowite zdjęcia jak to po prawej stronie --->





W sezonie 2014 wybieram się na inauguracyjny mecz pomiędzy miejscowym Unibaxem, a Spartą Wrocław. Marzyłem, żeby pojechać na ten stadion i to się spełni. Postaram się porobić zdjęcia stadionu w wewnątrz jak i z zewnątrz. Specjalnie dla Was napiszę notkę o tym - na pewno super wyjeździe ;)


STADION W RZESZOWIE




Ok, lecimy dalej... Teraz pod lupę bierzemy stadion w Rzeszowie, który jest użytkowany przez 3 drużyny: Stal Rzeszów, Resovię Rzeszów i PGE Marmę Rzeszów. Został wybudowany na początku II połowy XX wieku i był kilka razy "upiększany". W 2011 roku została dobudowana górna trybuna dla 4700 widzów.






 Stadion przy ulicy Hetmańskiej w tej chwili może pomieścić dokładnie 12 000 widzów. Rekordzistą toru jest Dawid Lampart z czasem 62,30 ustanowionym 28.06.2009 roku.






STADION W ZIELONEJ GÓRZE


Teraz czas na stadion DMP 2013 czyli Falubazu Zielona Góra!


Popularne "W69", czyli Wrocławska 69, bo przy takiej ulicy mieści się stadion Falubazu. Przez wiele sezonów kibiców irytuje fakt, że cały drugi łuk nie został wyposażony w nowoczesne plastikowe krzesełka. Myślę, że działacze w ramach tego postanowili rozbudować i częściowo zadaszyć trybunę K znajdującą się na pierwszym łuku.





Całkowita pojemność stadionu to około 15 000 miejsc (wraz z sektorem gości). Stadion przy dosłownie pełnych trybunach to jest tzw. "magia", której po prostu nie da się opisać. Stadion w Zielonej Górze to naprawdę wyjątkowe miejsce, która przykuwa wzrok niejednego kibica żużlowego. 






Teraz opiszę Wam kilka stadionów, które według mnie nie były aż tak znacząco modernizowane jak te powyżej, a i tak pięknie się prezentują...


STADION W LESZNIE



Popularny "Smoczyk" może pomieścić 25 000 WIDZÓW! Robi wrażenie, no nie? Jednak pewnego razu leszczyńscy kibice się postarali i przybyli na stadion w liczbie 45 000 głów. To niesamowite!

Co do modernizacji, która trwa cały czas... Wymieniono część trybuny ze starych ławek na nowe plastikowe siedziska, które robią ogromne wrażenie w perspektywie tego, że stadion nie posiada górnej trybuny. Efekt można podziwiać na zdjęciu obok :) Została również wyremontowana wieżyczka sędziowska. W 2009 roku doszło do wymiany bandy.





STADION W CZĘSTOCHOWIE

Pierwsze zawody "w paszczy lwa" zostały rozegrane 1 września 1946, odbyły się wtedy I mistrzostwa Częstochowy. Stadion Włókniarza może pomieścić w tej chwili 16 850 kibiców. Rekordowa frekwencja (31 000 kibiców) była na meczu z Apatorem Toruń w 2003 roku.
Ostatnia przebudowa miała miejsce w 2005 roku. Dzięki inwestycji Urzędu Miasta Częstochowy gruntownie zmodernizowano trybuny stadionu, zamontowano oświetlenie umieszczone na 26 masztach okalających stadion, nagłośnienie i monitoring. 30 marca 2007 została oddana do użytku nowa wieża sędziowska. 1 lutego 2007 zarządzanie stadionem, od klubu CKM Włókniarz, przejął Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie. 25 kwietnia 2013 roku doszło do podpisania umowy sponsorskiej z firmą Sorting Group Poland, która wykupiła prawa do nazwy stadionu "Arena Częstochowa" do 2018 roku.


Stadion w Częstochowie to jest takie wyjątkowe miejsce, którego nie da się opisać w słowach, ale spróbuję to zrobić... Rzesze fanów co każdą żużlową niedzielę, niesamowite emocje na trybunach i całe piękno sportu zamknięte w tym owalu to emocje nie do opisania. Osobiście to zazdroszczę fanom popularnych "Lwów", że mają taki piękny stadion z TAK WSPANIAŁĄ atmosferą... Coś niesamowitego!  Każdemu kibicowi polecam wybrać się do Częstochowy na imprezę żużlową ,aby poczuć tą niesamowitą atmosferę. Oczywiście, ja w nadchodzącym sezonie jadę do Częstochowy (żeby nie było) :)


Podsumowując moją trzecią notkę... Moim skromnym zdaniem największą sympatię mam do stadionu w Toruniu, który w pełni oddaje to, co się dzieje aktualnie na imprezach żużlowych na świecie. Motoarena jest "żywym" przykładem na to, jak powinno budować/modernizować obiekty żużlowe. Każdemu polecam wybrać się na mecz do Torunia, a na pewno nie będzie żałował swojej decyzji.



A Wam, która modernizacja się podoba najbardziej? W jakim mieście chcielibyście zmodernizowanego stadionu?

Zapraszam do dyskusji w komentarzach! :)














CZEKAM Z NIECIERPLIWOŚCIĄ NA SEZON
 <3!

2 komentarze:

  1. Co racja to racja,Zielona Góra ma piękny stadion w ktory włożył miliony złotych..no ale opłacało się ! : )
    Byłam także w Gorzowie na meczu stadion jest fajny podobają mi się te dwupiętrowe trybuny..=> Hehe Falubaz górą..!! Nie pokonany nasz kochany mistrz <3 Pozdrawiam. Wszystkich kibiców spedwaya :*

    OdpowiedzUsuń
  2. Lekka nieścisłość jeśli chodzi o Zieloną Górę. To nie działacze są odpowiedzialni za remont stadionu i to nie oni decydują co i kiedy będzie zrobione. Jest to obiekt miejski, Falubaz go tylko użytkuje.

    OdpowiedzUsuń